Mutfaklar İçin Aydınlatma Modelleri

Mutfaklar İçin Aydınlatma Modelleri – Mutfak dekorasyonunun genelini oluşturan mutfak dolapları gibi aydınlatmalarda önemli bir unsurdur. Para ve emek harcayarak oluşturduğunuz şık mutfak dekorasyonunuzu sergilemenizi sağlayan bir misyonu olduğu gibi yemek hazırlarken de sizlere aydınlık bir ortam sunar. Son yıllarda çok lüks mutfaklara çok ta aydınlatma konulduğuna şahit oldum. Spotlar, şık büyük boy lambalar, tezgah arası aydınlatma sistemleri ya da dolapların aralarında bile aydınlatmaya şahit oldum. Aslında bunlar çok hoş görünümler sağlıyor. Özellikle eminim bu konumuza bayanlar bayılacaklar.

mutfakta-asma-tavan-ve-aydinlatma

Yemekler genellikle mutfak tezgahlarında hazırlanır, dolayısı ile mutfak tezgah aydınlatmaları çok önemlidir. Bu konuda üst mutfak dolabının altına yerleştireceğiniz gizli aydınlatmalardan faydalanabileceğiniz gibi yeni moda mutfak tezgah arası cam kaplama uygulamalarını da kullanabilirsiniz, zira bu cam kaplamaların kendinden ışıklı olanları da var.

Bir diğer tezgah aydınlatması fikri ise üst mutfak dolabı hizasında tavana yerleştireceğiniz spotlarla olabilir. Ancak bu spotlar tavan yüksekliğinde olacağından tezgaha eğildiğinizde ışığınızı gölgelemenize neden olacaktır.

Mutfak Tezgah Arası Işıklandımalı Cam Panel Modelleri

Konuklar ile birlikte yemek odalarında yemek yenilmediğin de, aile bireyleri olarak genel olarak mutfak masalarında akşam yemekleri yenilir. Yemek masası veya ada tezgahlı mutfaklar günlük yemekler için ideal bir seçim olacaktır. Bu alanların aydınlatmasında ise sarkıt lambalar kullanılabilir. Tavandan masanın ideal yüksekliğine kadar makul bir seviyede yer alan ve çok fazla ışık yaymayan, hatta hafif loş ışıklandırmalar mutfağınızda sofistik bir aydınlatma yaratacaktır.

Mutfak Dekorasyon Fikirleri ve Dekoratif Aydınlatma Tasarımları

Ayrıca ada tezgahların paralelinde tavana döşenecek boru tipinde spotları farklı yönlere çevirerek üstteki resimde gördüğünüz gibi farklı bir mutfak aydınlatması elde edebilirsiniz. Aslında mutfak aydınlatma dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken mutfak dizaynınızdır, örneğin ada tezgahlı mutfaklarda ışıklandırma tezgah sınırları boyunca tavanda yer alacağı gibi yukarıdan modern sarkıtlar kullanabiliriz. Bu sarkıtlar yemek yediğiniz masaya odaklanırsa daha çok kullanışlı olacaktır.

Mutfak Aydınlatma ve Dekorasyon Fikirleri
Mutfak Aydınlatma ve Dekorasyon Fikirleri

Piyasada bu alanlar için inanılmaz aydınlatma armatüleri, modern ötesi olarak tabir edebileceğimiz tasarımlar var. Ayrıca kendin yap dekorasyon fikirleri ile eski su boruları, abajurlar gibi bir çok eski malzemeyi geri döndürerek yaratıcı mutfak dekorasyonlarına imza atabilirsiniz…