Fayans Üzerine Duvarkağıdı Yapılır mı Uygulamalı Görün

Fayans Üzerine Duvarkağıdı Yapılır mı- Bu uygulamayı ben de uzun zamandır merak ediyordum. Bu uygulamayı yapanları görünce de çok sevindim aslında. Evde her zaman tadilat yapamıyoruz dolayısı ile. Belki çoğu kişi de öyledir ki evinde öyle her istediğinde köklü değişim yapabilen çok yoktur sanıyorum hele ki bu devirde. O yüzden böyle pratik uygulamalar hep bana cazip gelir. İşte yine böyle bir uygulama yakalamışken hemen sizlerle paylaşayım dedim. Uygulayanlar aslında bana daha bir gaz verdi. Hani aslında aklıma da gelmedi değil ama nasıl durur olur mu demeden de kendimi alamadım. Kısacası cesaret edemedim bu işe. Şimdi size örnekleri de göstereceğim görünce eminim sizin de çok hoşunuza gidecek. Mevcut fayans renklerinden ve artık havasından sıkıldıysanız üzerine beğendiğiniz bir desene sahip duvar kağıdı ile kaplama yapabilmek mümkün. Şimdi dilerseniz örneklere bakalım. Fayans üzerine duvar kağıdı uygulamalarına bayılacaksınız.

banyoda-fayans-uzerine-duvar-kagidi-uygulamasi

Özellikle banyolar küçük alanlardır. Bu alanlardaki fayansların üzerine duvar kağıdı uygulaması yapabilirsiniz. Bunun için boydan boya kaplama ya da parça kaplama yapabilirsiniz. Bu sizin keyfinize kalmış tabii. Bunun için nalburdan duvar kağıdı yapıştırıcısı almalısınız. Toz halinde duvar kağıdı yapıştırıcıyı su ile karıştırıp homojen ve muhallebi kıvamında bir karışım hazırlamalısınız. Hatta bir gece önceden hazırlanan karışımlar daha güzel oluyor. Uygulama anında ise uygulama alanı yapacağınız zaman fayansların kuru olmasını sağlayın ki güzel ve sağlam bir uygulama olsun. Yapıştırıcıyı sürdükten sonra zaman kaybetmeden duvar kağıdını uygulayın. İyice kuruduktan sonra ise şık bir görünüm mekanınızı canlandıracaktır. Tabii bu güzellik uzun süreli olur mu tartışılır ama daha garanti bir uygulama daha önerebilirim. Bu da öncelikle fayansların üzerine alçı, alçı kuruduktan sonra ise daha sağlam bir şekilde duvar kağıdı uygulamalarını kaplayabilirsiniz. Bir de vinil kaplama duvar kağıtları var bunlar daha kalın daha kaliteli baskıdır.

fayans-uzeri-duvar-kagidi-kaplama

Bu pratik uygulama ile hem cebinizden fazla para gitmeden çok şık bir hava elde etmiş olacaksınız. Görenler bunun gerçek fayans modeli olduğunu bile düşünebilirler yani.

fayans-uzerine-duvar-kagidi-uygulamasi

Bu aşağıdaki uygulamaya bayıldım. Böyle parça halinde de duvar kağıdı uygulamaları yapabilirsiniz. Sade fayans modelleri üzerine renkli çiçek desenli duvar kağıdı parçaları mutfağa renk katmış.

mutfak-tezgah-arasi-fayans-uzerine-duvar-kagidi-kaplama

Kaynak : mersin boya ustası