Kapıların Rengini Değiştirmek Hakkında Detaylı Bilgiler

Kapıların Rengini Değiştirmek– Evimizde her odanın bir kapısı vardır ve bu kapıların herhangi biri farklı model ya da renkte olduğunda abes bir görünüm alır. Bu yazımızda işte sizlere kapı boyamak eskiyen kapılarınızın rengini değiştirme konusunda size faydalı bilgiler sunmaya çalışacağız. Kapılarınızın rengini yenileyerek daha hoş bir görünüm katabileceksiniz dekorasyonunuza. Bunu siz de size sunacağımız faydalı bilgiler sayesinde kendiniz kolaylıkla kapılarınızın boyasını değiştirebileceksiniz. Şimdi sizlere bu faydalı bilgileri sunmaya çalışayım.

kapi-boyamak

Kapılarınızı boyarken eski boya ile aynı cins boya kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer daha farklı bir cins boya kullanacak iseniz kapınızı zımparalayarak pürüzsüz bir yüzey elde etmelisiniz. Amerikan panel kapılar için özel amerikan panel kapı boyaları ya da su bazlı ahşap boyaları kullanabilirsiniz. Ahşap kapılar için de yağlı boya, ahşap koruyucu ve vernik ahşap koruyucu boyalarla boyayabilirsiniz. Vernikli bir kapı boyayacaksanız eğer öncelikle yine zımpara ile pürüzsüz bir hale getirilmesi gerekir. Aksi taktirde boya yaparken boya akar yapışmaz ya da pul pul görünüm oluşabilir. Daha önce hiç boyanmamış bir kapı boyayacaksanız kapıya astar atılması önemlidir. Astar atılmazsa daha fazla boya kullanmanız gerekir çünkü astarsız boyama yapılırsa boyayı içine çekecektir. Kapı boyarken yapacağınız önemli bir konu yerlere boya sıçratmamak için alt kısmına gazete kağıdı gibi ya da örtü sermek işinizi kolaylaştıracaktır. Kapılarınızı sökmeden de kapı boyama işlemini yapabilirsiniz.

kapi-nasil-boyanir

Koyu renk kapılarınızın rengini açmak zor olabilir bu konuda yine zımpara işinize yardımcı olabilir. Ama tabii yağlı boya ile boyayacaksanız kapınızı koyu rengi açmak daha kolay olacaktır. Yağlı boya kapatıcı özelliği olduğu için işiniz kolay olacaktır. Yalnız yağlı boyada ikinci kay uygulanacaksa bir gün beklenmelidir ki yağlı boyanın diğer boyalara göre kuruma süresi daha uzundur. Boyayı yapacağınız rulo ya da fırçalar da kapının girinti çıkıntılarına uygun ölçülerde olması işinizi kolaylaştırır. Fırçaların kıl dökmeyen cinsi olmalıdır. Kıvrımlı bölgelerde fırça düz kısımlarda rulo ile daha güzel ve kolay bir kapı boyaması yapabilirsiniz. Yine dikkatinizi çekebilecek bir konu daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Desenli duvar ruloları ile duvarlarınızda da yenilik yapabilirsiniz bence yeni boyanmış kapılarla çok hoş bir etki oluşturabilir.

kapi-rengini-degistirmek