Hazır Ofis Nedir, Özellikleri ve Kiralama Fiyatları

Yeni bir işe başladınız veya başlayacaksınız ve bir ofis ihtiyacınız var. İşte tam bu noktada hazır ofis dediğimiz sistem devreye girerek sizi bir çok konuda masraf yapmaktan kurtarıyor. Üstelik bunu yaparken daha prestijli bir yerde örneğin bir plazada ve sizin ve personelinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir fiziki çalışma ortamına sahip olmanızı sağlıyor.

Bir veya birden fazla personeli olan tüm büyük veya küçük işletmeler, bir çalışma ortamına ihtiyaç duymakta. İşte yeni nesil çalışma alanları olarak ta tanımlayabileceğimiz hazır ofis, genellikle 1 ile 10 kişilik ekiplere uygun olarak tasarlanmaktadır. Hazır ofislerde kullanımınıza hazır mobilyalar, internet, telefon, fax, çay kahve makinası gibi çalışma saatlerinde ihtiyacınız olabilecek her şey mevcuttur. Gayet modern tasarımlara sahip hazır ofisler, müşterilerinizi prestijli bir ortamda misafir etmenize gerektiğinde modern tam donanımlı toplantı salonlarında sunumunuzu yapmaya uygun şekildedir.

Günümüzde hazır ofisleri bir çok firma tercih etmektedir. Hazır ofislerin klasik ofislere göre maliyetleri daha düşüktür. Örneğin bir emlak komisyon maliyeti bulunmamaktadır. Bunun gibi su, elektrik, internet abonelikleri başvuruları için maliyetleri ve harcıyacağınız zaman kaybı bunlar size hazır olarak geldiğinden bulunmamaktadır. Ofis için yapılacak olan masa sandalye maliyetleri, ofisin tasarımı ve modern bir hale getirilmesi için harcıyacağınız para hazır ofislerde olayacaktır. Üstelik hazır ofis sözleşmesini imzaladığınız an itibariyle hazır ofisi kullanımınıza açılacaktır.

Resim workinton hazır ofis firmasından alınmıştır.

Hazır ofislerin bir avantajıda vermiş oldukları temizlik hizmetleridir. Belirli zamanlarda kullanılan ortak mekanlar ve kullanımınıza verilen ofis bu iş için görevlendirilmiş personeller tarafından temizlenmekte ve bunu rutin olarak yapmaktadırlar. Bu sayede ek olarak temizlik personel, mazleme maliyetinden sizleri kurtarmaktadır.

Bir diğer avantajıda çoğu hazır ofis firmasının vemiş olduğu sekreterlik hizmetidir. Hazır ofis firmalarının hemen hemen hepsinde bulunan sekteretya servisi sayesinde mevcut sizin sağladığınız firma telefon numarası veya isteğinize göre size tahsis edilen firma telefon numarasına gelen çağrılar firmanızın ismiyle cevaplanmaktadır. Hazır ofisinizde olduğunuz zaman veya dışarıda olduğunuzda telefonlarınız sekreter tarafından cevaplanır. Eğer siz hazır ofis dışındaysanız gelen çağrılar size iletilir. Bu sayede müşterilerinizle sürekli olarak iletişim halinde olursunuz.

Hazır ofis kiralama fiyatları:
Hazır ofisler kiralama mantığına dayalı olarak çalıştığından, ihtiyacınız olan zamana göre ayarlama yapabilirsiniz. En az bir ay kiralama yapabildiğiniz bu yeni nesi ofisler sayesinde normal bir ofis için yapacağınız büyük yatırımlara gerek kalmayacaktır. Üstelik daha büyük bir mekana ihtiyacınız olduğunda kolayca daha büyük bir mekana geçebilirsiniz.
Kiralayacağınız ofisin bulunduğu lokasyon, ekibinizin sayısı, kullanmak istediğiniz büyüklük, kira süresi, alacağınız hizmetler gibi bir çok faktör hazır ofis fiyatlarını etkilemektedir. Bu sektörde hizmet veren bir çok firma bulunmaktadır. Bu firmalarla görüşüp fiyat politikaları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.