Eski Mobilya Boyama Nasıl Yapılır? Evde Boyama Aktivitesine Örnekler

Eski Mobilya Boyama Nasıl Yapılır? sorusuna yanıt arıyoruz bu sayfamızda. Eskiyen mobilyalarınızı boyayarak yeni ve eskisinden daha güzel bir hale getirmeniz için pratik boyama yöntemleri hakkında sizlere fikirler veriyoruz. Devir ekonomi devri arkadaşlarım. Eskiyen kullanılmayan eşyaları hemen çöpe atacak yenisini alabilecek kadar zengin değil bu ülke. O yüzden tasarruf etmeyi eskilerden geri dönüşüm yapmayı bilmeliyiz.

eski-sehpa-boyama-oncesi-sonrasi

Eskiyen mobilyaları boyattırmak oldukça pahalı bir işlem, ayrıca bu mobilyaların sökülüp marangoz atölyesine gitmesi, işlem bittikten sonra oradan geri dönmesi de ayrı bir dert. Bu külfete katlanmamak adına aşağıda sunduğumuz yolları takip ederek evinizde kendinizde mobilyalarınızı boyayabilirsiniz.

Boyama işlemine başlamadan önce etrafı kirletmemek adına tüm yapı marketlerde bulabileceğiniz naylonları yere serin, böylelikle damlattığınız boyalar, parkelerinizde, seramiklerinizde leke bırakmaz.

Evde Mobilya Boyama Örnekleri ve Kolay Boya Yapma İpuçları
Evde Mobilya Boyama Örnekleri ve Kolay Boya Yapma İpuçları

Boya işleminin en önemli aşaması hazırlıktır. Mobilya boyamanın hazırlık aşamasında mobilya üzerindeki tüm kulpları sökmeniz gerekir. Sökme işleminin ardından zımpara aşaması gelir. Orta sertlikteki bir zımpara kağıdı ile mobilyayı hafifçe zımparalayın. Bu mobilyanın boyayı tutmasına yardımcı olacaktır. zımparalama esnasında ortaya çıkan tozlanma nedeni ile nemli bir bezle mobilyayı silin ve kurumaya bırakın.

Mobilya Dekorasyon Fikirleri ve Mobilya Boyama Teknikleri
Mobilya Dekorasyon Fikirleri ve Mobilya Boyama Teknikleri

Eğer mobilyanız üzerindeki eski bir boya üzerine boyama yapacaksanız, sentetik astar ile ilk katı boyayın. Daha sonra bu katı kurumaya bırakın ve sonra tekrar zımparalayın. Yine tozları temizlemek için ıslak bir bez ile silin.

Sıra geldi asıl rengimizi, boyanın başrol oyuncusunu oyuna dahil etmeye. İlk olarak bu başrol oyuncusunu, yani boyanızı seçin. Seçtiğiniz son kat görünümüne bağlı olarak Mat, Yarı Mat veya Parlak ürün seçebilirsiniz. Son görünüm ne kadar parlak olursa temiz tutmak o kadar kolay olacaktır. Bunun için 2 ya da 3 kata ihtiyacınız olacak.

Mobilya Boyama Bilgileri ve İpuçları
Mobilya Boyama Bilgileri ve İpuçları

Fırça izlerini önlemek için kaliteli bir fırça ya da küçük bir rulo kullanın. Dikkat isteyen parçalar için küçük bir fırça kullanın.
Bu işlemler bittikten sonra boya kurur kurumaz yine hafifçe zımparalayın, yine tozları silerek temizleyin. Artık kendi eserinizle iftihar edebilirsiniz…